Gastrofibroskopia (GFS)

Gastrofibroskopia (GFS)

Gastrofibroskopia (GFS): je to vizuálne vyšetrenie gastrointestinálneho traktu (ďalej len GIT) flexibilným videoendoskopom a to pažeráka, žalúdka a dvanástorníka. Zisťujú sa pri tom anatomické pomery spomenutých orgánov- hiatová hernia resp. pruh, nedomykavosť dolného pažerákového zvierača aj pyloru (vrátnika) a tiež deformácia steny žalúdka a dvanástorníka po prekonaných zápaloch resp. vredoch. Na sliznici si všímame znaky zápalu, vredové lézie, polypy (výrastky) a napokon infiltratívne procesy (maligne bujnenie v hornom GITe). Pri tomto vyšetrení môžeme zistiť prítomnosť helikobakter pylori (HP), rýchlym ureázovým testom a tiež histologicky, HP spôsobuje chronický zápal, vredy dvanástorníka a je považovaný za rizikový faktor karcinómu žalúdka. Odberom na histológiu zo sliznice duodena (horná časť tenkého čreva) môžeme diagnostikovať ev. Celiakiu.

 

Indikácia a prípava: 

Indikácie GFS: Protrahové bolesti v epigastriu (nadbrušie), pálenie záhy, nauzea- ak sa nezistí iná príčina, vracanie neznámeho dôvodu, porucha pasáže pažeráka a samozrejme vracanie krvi a melena (čierna stolica). V poslednom prípade sa má vyšetrenie vykonať čo najskôr, s následnou hospitalizáciou. GFS sa indikuje aj za účelom zistenia pôvodu maligneho procesu, pri zistení metastázy v iných orgánoch, najmä v pečeni a v pľúcach.

Príprava na GFS: Pacient na vyšetrenie príde ráno- nalačno. Večer, pred vyšetrením môže konzumovať potravu ako obvykle. Vyšetrenie sa vykonáva na ľavom boku a v lokálnej anestéze kainom (ak pacient nie je alergický!). Vyšetrenie trvá celkovo cca 60- 90 sek. a je všeobecne dobre tolerované. Po GFS je pacient väčšinou práceschopný, ale odporúčame niekoľko hodinový kľud, mimo spoločenských aktivít. Rýchly ureázový test, ktorý vykonáme na našej ambulancii umožňuje zistenie HP v priebehu pár minút. Okrem toho, v indikovaných prípadoch zašleme vzorku na histologické vyšetrenie. u nás je možné zistiť HP aj tzv. dychovým testom. Odporúčame ho, za účelom kontroly prítomnosti HP u malých detí a u pacientov, ktorí už absolvovali GFS. Pacienti so symptómami horného GIT-u by v prvom rade mali byť endoskopovaní a až potom liečení.