Kolonoskopia

Kolonoskopia

Kolonoskopia: Je endoskopická vizualizácie konečníka a hrubého čreva, zavedením flexibilného videokolonoskopu cez konečník. Zisťujeme pritom slizničné zmeny v celom rozsahu. Týmto vyšetrením sa diagnostikuje hlavne zápal, polyp a karcinóm čreva. Občas, najmä u staršej populácii, divertikle hrubého čreva ,ktoré môžu byť príčinou subjektívnych ťažkostí a zriedka aj krvácania z konečníka.

 

Indikácie a príprava

Indikácie na vyšetrenie: Protrahované (dlhotrvajúce) hnačky bez zistenia inej príčiny, striedanie obstipácie (zápcha) resp. absencie stolice s obdobím hnačiek, hnačky s prímesou krvi sú jednoznačnou indikáciou kolonoskopického vyšetrenia.

Pozitivita okultného krvácanie (test na OK) najmä u pacientov nad 50 rokov, je ďalšou indikáciou vyšetrenia. Ak mladý pacient pozoruje krv pri defekácii (vyprázdňovaní) s normálnou resp. tuhou stolicou, ide s veľkou pravdepodobnosťou o krvácanie z hemoroidov (zlatá žila) a vtedy väčšinou stačí rektoskopické vyšetrenie. (vizualizácia len do hĺbky cca 20cm).

Bežná obstipácia (zápcha) s dlhoročným priebehom, bez klinických prejavov, nie je jednoznačnou indikáciou na kolonoskopické vyšetrenie. S každým príznakom je nutné vyhľadať svojho obvodbého lekára, ktorý vie zabezpečiť ďalšie kroky k stanoveniu diagnózy.

Príprava na vyšetrenie: Kolonoskopia sa vykonáva po dôkladnej príprave pacienta. Pacient deň pred vyšetrením nesmie jesť nič tuhé, od rána pije tekutiny (môže aj osladené), napríklad preparát Picoprep, ktorý  užije podľa návodu. Účinok nastúpi o cca 3- 5 hod. po vypití roztoku. Mierne kŕče v bruchu sú bežným prejavom v procese vyprázdňovania. Pacient príde na vyšetrenie nalačno. V našej ambulancie podávame, tesne pred vyšetrením do žily sedatívum (injekcia na ukľudnenie). Vyšetrenie sa vykonáva na ľavom boku. Počas vyšetrenia, podľa potreby odoberáme vzorky na histologickú analýzu a vykonávame polypektomické výkony. V prípade, že si pacient želá vyšetrenie v celkovej narkóze, túto nadštandartnú službu mu vieme v našej ambulancii poskytnúť. Na kolonoskopické vyšetrenie príde  pacient s doprovodom dospelej osoby, najlepšie autom! Pacient po vyšetrení s i.v. sedáciou resp. celkovou narkózou nesmie viezť motorové vozidlo.