Rektoskopia

Rektoskopia

Rektoskopia: patrí k endoskkopickým vyšetreniam. Tuhým rektoskopom, alebo flexibilným kolonoskopom sa vyšetruje koncová časť hrubého čreva do hĺbky cca 20cm. Endoskop sa zavedie cez konečník do uvedenej hĺbky. Vyšetrenie nie je náročné a ani bolestivé. Jedno vyšetrenie trvá maximálne do 5 minút. Pokiaľ však nebude potrebné vykonvať endoskopický zákrok (polypektómia, odber viacerých vzoriek sliznice na histologické vyšetrenie).

Príprava: Pacient pred rektoskopickým vyšetrením nepotrebuje špeciálnu prípdavu. Dobré je však, ak mal pacient pred vyšetrením stolicu. Vo výnimočných prípadoch je potrebné podať vysokú klyzmu. Pri podorení na zápalové ochorenie konečníka resp. hrubého čreva, nie je klyzma vhodná, lebo môže dráždiť sliznicu hrubého čreva a tým skresliť výsledok vyšetrenia.

Indikácia: Indikáciami na vyšetrenie sú: čerstvá krv pozorovaná pri stolici (na toaletnom papieri, alebo na záchodovej mise), protrahové bolesti tlaky, alebo iné nepríjemné pocity v konečníku. Na veku prakticky nezáleží. Keďže rektoskopia je veľmi simplexné a nezaťažujúce vyšetrenie, mala by byť vykonaná vždy pri diskomforte v oblasti konečníka.