Ultrazvukové vyšetrenie brucha

Ultrazvukové vyšetrenie brucha

Ultrazvukové vyšetrenie brucha: Abdominálna ultrasonografia (USG), ako už z názvu vyplýva, je vyšetrenie brušných orgánov ultrazvukom. Vyšetrenie je pohodlné, bez vedľajších efektov a dá sa zopakovať na tom istom pacientovi aj viac krát, bez rizika poškodenia zdravia. Ultrazvukom sa vyšetruje hlavne parenchymatózne orgány, ako sú: pečeň, pankreas, slezina, obličky a u mužov aj prostata. Je veľmi citlivým vyšetrenímaj pri diagnóze ochorenia žlčníka a žlčových ciest. Duté orgány ako sú: žalúdok, tenké a hrubé črevo sa USG nedajú dobre vyšetriť. Na to je potrebná iná sonda, ako používame pri klasickej brušnej sonografii. Špecifické zameranie ošetrujúceho lekára na diagnostikovanie týchto orgánov je nevyhnutné. USG nie je metódou voľby, pri diagnostigovaní ochorenia žalúdka a čreva.

Indikácie a príprava

Indikácie na USG: Vyšetrenie brušných orgánov ultrazvukom je prakticky dostupné všade zdravotníckych zariadeniach. metóda nie je zaťažujúca, je bezpečná a spoľahlivá. Má vysokú špecificitu a senzitivitu. Každá protrahovaná, alebo často sa opakujúca bolesť brucha je indikáciou na USG vyšetrenie. USG je základným vyšetrením pri pátraní po príčinách malignity, chudokrvnosti a rapídneho chudnutia.

Príprava pacienta: USG vyšetrenie brucha sa obvykle vykonáva v doobedňajších hodinách. Pacient by mal byť nalačno. USG vyšetrenie sa dá urobiť aj keď je pacient najedený. Celé vyšetrenie trvá cca 10 minút.